КольоротерапіяКольоротерапія та її методи
На заняттях гуртка я використовую техніки кольоротерапії - методу психологічного лікування з метою розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів.
- "Райдужний тонік"
- Це чудовий спосіб підбадьоритися, підняти настрій та тонус.
- Влаштуйтесь якомога зручніше і зробіть глибокий вдих і видих.
- Уявіть собі світле блакитне небо з райдугою від краю до краю.
- Сконцентруйтесь на червоній лінії. Уявіть як вона починає вібрувати, віддаляється від райдуги і наближується до вас у вигляді червоної хмаринки. Коли ця хмарка досягне вас, воно розсипається на рубінові кристали і сиплеться на вас. Кристали торкаються шкіри і перетворюються у краплі води, вона просочується всередину і наповнює ваше тіло рубіновим кольором.
- Коли ви відчуєте, що тіло наситилося кольором, зайва волога вирветься назовні і скоро розсіється.
- Повторіть теж саме з наступною та всіма іншими кольоровими лініями райдуги. Зовсім не обов'язково, до речі, відразу використовувати увесь кольоровий спектр, можна обмежитися декількома. Поглинання різних кольорів може займати різний час, якщо один колір ви поглинаєте набагато довше інших, зверніть увагу, що несе цей колір і чого, власне, вам не вистачає, оскільки саме його ви поглинаєте так довго.
- "Зоряне дихання"
- За допомогою цієї техніки можна вилікуватися від болі будь-якого походження, тривоги, страху, поганого настрою. Перед тим як приступити до виконання цієї техніки визначтесь з тим, який саме колір вам зараз потрібний.
- Сядьте якомога зручніше, а краще - приляжте.
- Уявіть синє небо, засіяне зорями.
- Оберіть одну зірочку - вона тепер належить вам.
- Виберіть колір необхідний для зцілення.
- Включіть зірочку, нехай вона засвітиться цим кольором. Кольоровий промінь широкий, він все довкола заповнює своїм сяйвом. Вдихніть на раз-два-три, уявляючи, що ви вдихаєте кольорове повітря. Повітря, проникаючи через ніс, заповнює усе ваше тіло, спробуйте побачити та відчути це. Вдихати бажано саме носом.
- Затримайте дихання, порахувавши до трьох.
- Видихніть на раз-два-три.
- Ще двічі повторіть дихальний цикл.
- Якщо ви хочете, наприклад, позбутися від болю місцевого характеру, то направте кольоровий потік до хворого органу або частини тіла. А також, для заспокоєння перед виходом на сцену або під час екзаменів. Також насичуватися кольорами ви можете просто вживаючи їжу потрібного кольору.
- Як лікуватися кольором?
- Ми червоніємо від гніву, відчуваємо «зелену» тугу або дивимося на світ крізь рожеві окуляри. Кожен колір випромінює свою енергію і безпосередньо впливає на наш розумовий, душевний і фізичний стан. Не випадково кольоротерапія відноситься до найбільш популярних напрямів альтернативної профілактики.
- Оздоровлювальний ефект
- В принципі можна використовувати всі відтінки сонячного спектру. Але в більшості випадків вибирають основні кольори – червоний, жовтий і синій, а також змішані тони – оранжевий, фіолетовий і зелений. Білий і чорний не підходять, оскільки перший відображає весь пучок променів, а останній поглинає всі світлові промені.
- Червоний колір - Має розігріваючу, оживляючу дію. Він зміцнює серце і систему кровообігу. Активізує роботу печінки і підтримує утворення червоних кров`яних тілець.
- Оранжевий колір - Будить радість життя і веселість. Він допомагає при депресіях, апатії і втраті апетиту. Цей колір благотворно впливає на залози і легені.
- Жовтий колір - Покращує настрій і позитивно впливає на нервову систему і внутрішні органи. Заспокоює селезінку, активізує лімфосистему, допомагає при проблемах з печінкою.
- Зелений колір - Надає сильний антистресовий ефект, оскільки заспокоює нерви, усуває стани крайньої втоми. Він відновлює рівновагу між печінкою і селезінкою, регенерує м`язи і сполучну тканину.
- Синій колір - Зменшує запалення і допомагає при порушеннях сну, а також при головних болях. Синій колір остуджує. Тому корисний при опіках і підвищеній температурі.
- Фіолетові тони - Сприяють кращій концентрації уваги, помітно знімають психічну напругу. Стимулюють діяльність селезінки, розслаблюють, знімають біль, підтримують лімфосистему.
- Самостійна кольоротерапію в домашніх умовах можна використовувати декількома способами:
- Замість спеціальних професійних приладів застосовують лампу з кольоровими фільтрами або з шматочками кольорового (вітражного) скла. Такі лампи використовують для театрального освітлення, і придбати їх можна в магазині театрального реквізиту.
- Накладають на шкіру спеціальну кольорову плівку і направляють на неї промінь від кишенькового ліхтаря.
- Використовують колірну добавку для ванни. Наша шкіра сприйматиме через воду найдрібніші коливання кожного кольору.
- Так само діє і кольоровий одяг.
- Постарайтеся при облаштуванні місця, де ви протягом дня проводите більше всього часу, використовувати стимулюючі тони. Іноді буває досить повісити картину або поставити невеликий предмет, колір якого дозволить вам заряджатися новою енергією.
- Кожного разу, коли вам вдається побути наодинці, практикуйте візуалізацію. Уявним пензлем пофарбуйте приміщення, в якому ви знаходитеся в даний момент, в приємний для вас колір і зануріться в блаженний стан. Через деякий час ви відчуєте прилив сил або, навпаки, приємне розслаблення.
Види впливу кольору на дитину
- Розрізняють три види дії кольору на людину: фізичну, оптичну та емоціональну.
- 1. Фізичний вплив кольору
- При фізичній дії мова йде про вплив кольору на фізіологію людини. Об'єктивний вплив кольору підтверджено експериментальним шляхом і залежить від кількості та якості кольору, періоду дії, особливостей нервової системи, віку, статі та інших факторів. Безпосередньою фізіологічною дією на весь організм людини пояснюються явища, викликані червоними та синіми кольорами, в особливості при максимальній їх насиченості. Червоний колір збуджує нервову систему, викликає прискорення дихання та пульсу, а також активізує роботу м'язевої системи. Синій колір надає гальмівного впливу на нервову систему. Червоний, жовтий, помаранчевий кольори є кольорами екстраверсії, тобто імпульсу, оберненого назовні. Група синього, фіолетового, зеленого, навпаки, для пасивної інтроверсії та імпульсі обернених всередину.
- Помаранчевий та червоний кольори, збуджуючи разом із зоровим і слуховий центр мозку, що викликає удаване збільшення гучності шумів. Не позбавлено основи, що ці активні кольори часто називають „кричущими”. Зелений і синій, заспокоюючі кольори, послаблюють збудження слухового центру, тобто як би послаблюють або компенсують гучність шумів.
- 2. Оптичний вплив кольору
- До цієї дії відносяться ілюзії та оптичні явища, викликані кольором та змінюючими зовнішній вигляд предметами. Розглядаючи оптичні явища кольору, всі кольори можна умовно поділити на дві групи: червоний і синій, так як здебільшого кольори по своїм оптичним характеристикам будуть наближені до якоїсь з цих груп. Виключення складає зелений колір.
- Світлі кольори, наприклад, білий або жовтий створюють ефект іррадації, вони як би поширюються на розташовані біля них біль темні кольори і зменшують пофарбовані в ці кольори поверхні. Наприклад, якщо через щілину стіни з дощечок проникає промінь світла, то щілина здається ширшою, ніж насправді. Коли сонце світить крізь віття дерев, ці вітки здаються більш тонкими, ніж завжди . Також потрібно помітити центробіжний рух жовтого кольору та ценронаправленість синього. Якщо зробити два кола рівної величини і заповнити один жовтим, а інший синім ( див. малюнок 3), то вже після короткої концентрації на них стає помітним, що жовте випускає промені, набуває руху з центру і наближується до людини. Інколи здається, що до променів можна доторкнутися. Синє же круг набуває доцентрового руху і віддаляється від людини. Перше коло колить очі, у другому ж очі утопають.
- Сила цієї дії збільшується, якщо до нього додати різницю світлих і темних відтінків, тобто дія жовтого збільшиться при доданні до нього білого кольору, синього - при доданні чорного.
- 3. Емоційний вплив кольору
- При психологічній дії мова йде про почуття та переживання, які ми можемо відчувати під впливом того чи іншого кольору. Цей вплив дуже тісно пов'язаний з оптичними особливостями кольору.
- Абсолютно зелений є найспокійнішим кольором. Він нікуди не рухається і не має ні звуку і не викликає ні радості, ні печалі. Ця постійна відсутність руху добре діє на стомлених людей, але може з часом і набриднути. При введенні в зелений колір жовтого він оживає, стає більш активним. При доданні синього, змінюється навпаки, він робиться біль серйозним, вдумливим.
- З іншого боку, жовтий колір турбує людину, колить його, збуджує. Порівнюючи зі станом людської душі, його можна було б використати як мальовничій вираз безумства, сліпого сказу (жовтий колір Достоєвського).
- Синій же схильний до поглиблення. Чим глибше, темніше стає синій колір, тим більше він прикликає людину до безкінечного, будить в ньому голод до чистоти та надчутливому. Дуже темно синій дає елемент покою. Синій, доведений до межі з чорним, віддає призвук печалі. Стаючи більш світлим, синій набуває байдужого характеру і стає людині далеким і байдужим, як блакитне небо. І, стаючи світліше стає все більш беззвучним, доки не дійде до беззвучного покою - білого.
- Часто білий колір сприймається як „некольровий”. Вій як би символ світу, де зникають усі фарби, всі матеріальні властивості. Тому і діє білий колір на нашу психіку як мовчання. Але це мовчання як би не мертве, а, навпаки, повне можливостей.
- Чорний колір, навпаки, діє як дещо без можливостей, як мертва пляма, як мовчання без майбутнього.
- Рівновагу білого і чорного породжує сірий. Звичайно сірий колір не може дати ні руху, ні звуку. Сіре - беззвучне та нерухоме, але ця нерухомість іншого характеру, ніж у зеленого кольору, створеного двома активними кольорами: жовти і синім. Тому сірий колір - це безшумна нерухомість.
- Червоний колір ми сприймаємо як характерно теплий колір, впливає внутрішньо як життєдайний, живий, турбуючий колір, що, однак, не має легковажності жовтого. На відміну від жовтого червоний колір як би палає всередині себе. Але ідеально червоний колір дуже змінює свій вплив при зміні кольору. При доданні в червоний колір чорного виникає жорсткий, не здатний до руху коричневий. В біль холодному тоні у червоного зникає активність полум'я. Стаючи помаранчевим, червоний набуває променистості жовтого, але постійно зберігає серйозність.
- Фіолетовий колір - це немов охолоджений червоний, тому він звучить дещо болісно, як дещо придушене і сумне.
- Вибір переважного (улюбленого) кольору людиною визначається його характером і залежить, також, від соціального фактору. На основі соціологічних досліджень був отриманий наступний ряд кольорів по мірі зменшення надання переваг: блакитний - фіолетовий - білий - рожевий - пурпурний - червоний - зелений - жовтий - помаранчевий - коричневий - чорний.
- Характер і виразність кольору може значно змінюватись в залежності від різноманітних асоціацій. Кожен з нас намагається пояснити емоціональну характеристику того чи іншого кольору характером певних предметів, на яких ми звичайно сприймаємо цей колір. Це дуже індивідуальна особливість кожної людини, що залежить від набутого ними досвіду. Встановити тут буд-які правила дуже важко, але з деякою вірогідністю можна припустити, що червоний колір асоціюється з вогнем і кров'ю, жовтий - з сонцем, синій - з небом, водою, зелений - з лісом, лугами.
- Врешті-решт, існує таке поняття як чути колір, тобто кожному кольору співставляється певна музична нота. Це явище неможливо конкретно описати для кожного певного кольору, але не знайдеться ні однієї людини, яка стала б шукати вражень від яскраво-жовтого на басових клавішах роялю.
- 4. Вплив кольору на вегетативну нервову систему
- Колір надає сильного впливу на формування психофізіологічного статусу організму людини. Цей вплив, в першу чергу, опосередковується діяльністю ВНС, її симпатичним та парасимпатичними відділами: СНС і ПНС.
- Так, синій в деякій мірі зелений, виправдовують свої характеристики як релаксуючі, заспокійливі і тому особливо переважні у виборі людьми, що мають необхідність в розслабленні та відпочинку. Однак, довгочасна дія цих кольорів призводить до гальмування і навіть депресії, викликає враження чогось сумного та нецікавого. Червоний та жовтий як стимулюючі також виправдовують свої традиційні характеристики кольорів "активного боку”.В цих кольорах "зацікавлена” НС людини, що добре відпочила, відновила сили і відчуває потребу в інтенсивній діяльності, проявленні своєї енергії. Тривала дія цих кольорів може призвести до перезбудження, а потім до захисного гальмування НС.
- Характер взаємозв'язку білого і чорного з функціонуванням ВНС є аналогічним: білий стимулює ерготропну систему організму, а чорний - трофотропну; Активація ПНС збільшує потрібність в білому кольорі, а СНС - в чорному. Після активного, напруженого, насиченого подіями дня (білий) наступає ніч (чорний), коли людина може розслабитися і відпочити. Якщо зранку пахмурно і в природі переважають свинцево-сині відтінки, то налаштуватися на активну роботу буває дуже важко, людина може впасти в пасивний, дрімотний стан і знаходитися в ньому достатньо довго. І, навпаки, яскравий, сонячний ранок сприяє швидкому переходу від сну до бадьорості, досягненню необхідного рівня активності.
- Як вже відмічалося, характер впливу кольорового середовища на ВНС людини опосередковується її індивідуальною реактивністю, як протягом доби, так і протягом більш тривалого часу.
- 5. Вплив кольору на центральну нервову систему і психічну діяльність дітей.
- Колір, як енергія, необхідний для підтримання тонусу центральної нервової системи. Відомі випадки так званого „кольорового голодування”, коли при кольоровій бідності оточуючого пейзажу та обстановки розвивалися симптоми астенизації. У дітей, що тривалий час проживали в умовах "кольорового голодування”, спостерігаються навіть затримки інтелектуального розвитку.
- Енергетичний бік впливу кольору на центральну нервову систему вивчений ще недостатньо. Факти, що є в кольоровій психології носять фрагментний характер. Одним з небагатьох, достатньо широко освітлених аспектів цієї проблеми є кольорові переваги. Здавалося б, перевага в кольорі має пряме відношення до питання про енергетичний вплив кольору на ЦНС. Однак, не виключаючи інші фактори, що впливають на надання кольорової переваги людини, неможна заперечити, що на них суттєво впливають енергетичні характеристики кольору.
- Нестандартні методи психологічної допомоги:кольоротерапія
- З самого народження кожного з нас оточують кольори, що виявляють вплив на організм, нервову систему та психіку людини. Кольоротерапія – це цілеспрямований вплив кольором на самопочуття, фізіологію людини; активізація кольором діяльності органів і систем; метод психологічного лікування з метою розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів.
- Для успішного використання методу кольоротерапії необхідно знати, як діє певний колір на людину.
- Червоний – це колір дії. Він стимулює і підкірку головного мозку, і безпосередньо клітини кори головного мозку. Вплив на підкірку відбувається у вигляді підвищення тиску, температури, рухової активності. Що ж стосується впливу на клітини кори головного мозку, то червоний спонукає до дії. Неважливо, буде це робоча активність чи просто підвищена збудливість. Червоний колір здатний дати відчуття захищеності. Він традиційно вважається кольором лідера.
- Психотерапевти не рекомендують використовувати червоний колір протягом довгого часу. Це загрожує побічними ефектами, такими як перевтома.
- Помаранчевий – це суміш червоного і білого. Його вплив на людину схожий на вплив червоного, тільки в більш м'якому вигляді. Характерний тим, що підвищує настрій, стимулює робочу активність і втомлює не так сильно, як червоний. Психологи в один голос рекомендують використовувати його для оформлення дитячих кімнат. Або, наприклад, куточка, де дитина буде займатися активною пізнавальною діяльністью.
- Помаранчевий прийнято називати кольором сонця. Він відновлює втомлений організм після важкого трудового дня, дає відчуття тепла і затишку в домі
- Жовтий – колір сонця. Чудовий колір для профілактики депресій. Якщо, наприклад, помаранчевий сприяє виходу з депресивного стану, то жовтий попереджає його розвиток. Восени, взимку та ранньої весни жовтий колір життєво необхідний людині. Його можна використовувати у вигляді яскравих плям в інтер'єрі або аксесуарів в одязі.
- Жовтий традиційно вважається кольором авантюристів і людей, легких на підйом. Він пробуджує жагу знань. Стимулює прагнення пізнавати, вивчати, пізнавати щось нове. Спонукає кудись йти, їхати, вирушати в подорожі.
- Жовтий колір допомагає при здачі іспитів, коли потрібна гранична концентрація уваги і здатність запам'ятовувати великі обсяги тексту. Людям творчих професій жовтий колір дарує натхнення.
- Зелений – належить до холодної гами, але є самим м'яким з кольорів цієї палітри. Він заспокоює, але майже не гальмує життєві процеси організму.
- Зелений колір доречний в будь-якій ситуації. Це колір природної гармонії. Він заспокоює нерви і до того ж корисний для очей.
- Синій – антипод червоного. Він майже повністю гальмує будь-яку активність. Знижує тиск, температуру. Знижує робочу активність. Має заколисливий ефект.
- На Сході він символізує істину і спокій. Синій колір допомагає очистити свідомість від непотрібних думок, заспокоїть тривогу.
- Блакитний – синій з білим. Цей колір теж володіє заспокійливим ефектом, але не настільки сильним, як синій. Його часто використовують для оформлення офісних приміщень, тому що він допомагає зібратися з думками, зосередитись і гасить емоції.
- Блакитний колір має властивість усувати страхи, тривогу. Однак фахівці відзначають його негативний вплив на людей зі зниженим тиском.
- Фіолетовий – його довгий вплив на людину загрожує появою постійного відчуття втоми. Фіолетовий колір чудово знімає напругу. Крім того, він допомагає знайти вихід з творчої кризи і зняти нервове перезбудження.
- Сірий, чорний, коричневий – депресивні кольору. Їх не можна застосовувати в оформленні житлових приміщень.
- Білий – фактично це відсутність кольору. Проте на психологічному рівні, потреба в білому – це потреба захиститися; приховати емоції і поставити між собою і людьми розділову стіну.
- Умовно можна виділити три рівні використання кольоротерапії у роботі з дітьми молдшого шкільного віку:
- Організаційні можливості кольору (система освітлення та кольорове оформлення інтер'єру приміщення).
- Педагогічні та діагностичні можливості кольору (діагностика психічних станів, навчання, розвиток, виховання дітей,).
- Реабілітаційні можливості кольору (оздоровлення, лікування, психологічний колорит).
- Профілактика нервового напруження у дітей і дорослих у навчальному закладі проводиться з урахуванням характеру впливу кольору на людину. Зелені, жовто-зелені та блакитно-зелені кольори сприятливо впливають на людину. У синій та блакитний кольори рекомендується фарбувати приміщення та обладнання, де є значне виділення тепла та де галасливо. Червоні та жовті кольори впливають збудливо, їх доцільно застосовувати обмежено, в приміщеннях, де діти можуть знаходиться нетривалий час або там, де збудження необхідно (наприклад, у спортзалі).
- При виборі меблів та обладнання для дітей краще обирати світлі кольори натурального дерева або світло – зелені кольори. Це підвищує працездатність дітей. Бажано, щоб і дошка була зеленого кольору.
- Важливо застосовувати посуд та предмети сервірування столу у столовій визначеного кольору для покращення функцій травлення та нормалізації апетиту: блакитний колір знижує апетит; жовтогарячий – посилює.
- Діагностичні та педагогічні можливості кольору
- Діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою. Вибір кольору тісно пов’язаний із психологічними особливостями дитини, станом її здоров’я.
- Діти використовують в основному 5 – 6 кольорів. У цьому випадку можна говорити про нормальний середній емоційний розвиток школяра. Більш широка палітра кольорів говорить про натуру чуттєву, емоційно багату. Якщо дитина використовує тільки один або два кольори, це швидше за все вказує на її негативний емоційний стан у цю хвилину: тривога (синій), агресія (червоний), депресія (чорний). Використання простого олівця іноді трактується як «відсутність» кольору, таким чином дитина повідомляє про те, що у її житті не вистачає яскравих фарб та добрих емоцій.
- Найбільш значимі особи дитина завжди виділяє більшою кількістю кольорів. А осіб, яких не сприймає, малює чорним або темно-коричневим кольором.
- Діагностична вправа «Квітка-семиквітка»
- Мета: визначення емоційного стану дитини відповідно до кольорової гами: жовтий – радість; червоний – щастя; синій – образа; зелений – спокій; сірий – сум; помаранчевий – здивування; коричневий – втома.
- Обладнання: кольорові картки у формі пелюсток квітки, розкладені в довільному порядку.
- Завдання. Візьміть у руки пелюстку того кольору, який вам сьогодні найбільше до вподоби, з яким хочеться потоваришувати, побути довше.
- Завдяки кольорам значно розширюється індивідуальна сфера переживань.
- Діагностична вправа «День мого кольору»
- Мета: діагностування емоційного стану дитини, розширення індивідуальної емоційної сфери; розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу.
- Обладнання: підручні засоби (кольоровий папір, предмети різних кольорів, фарби, тканини)
- Завдання. За допомогою підручних засобів створіть: веселку настроїв; одяг настроїв; кольорову паличку-виручалочку; ласкаве проміннячко настрою; куточки свого настрою; малюнки «Мій настрій».
- Діагностична вправа «Кольоровий настрій»
- Мета: діагностування емоційного стану дитини, розширення індивідуальної емоційної сфери; розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу.
- Обладнання: на ватмані намальоване коло, розділене на сектори: червоний – активність, фіолетовий – сум та тривога, жовтий – спокій та задоволення, зелений – задумливість, мрійливість.
- Завдання. Прислухайтесь до себе. Що ви відчуваєте: радість чи сум, спокій чи тривогу? Чому? Якого кольору ви уявляєте свій настрій?
- Діти мають поставити свої фішки-сердечка на той сектор кола, який відповідає їхньому настрою.
- Графічна вправа «Хвилинка-кольоринка»
- Мета: діагностування емоційного стану дитини, розширення індивідуальної емоційної сфери; емоційний відпочинок дитини.
- Обладнання: кольорові олівці, фломастери, папір.
- Завдання: намалюйте те, що побажаєте (просто лінії, кульки, сніжинки, квіти тощо), використовуючи кольорові олівці або фломастери.
- Час на виконання вправи: 4 – 5 хв.
- Вправа «Хвилинки – кольоринка» (варіант 2)
- Мета: емоційне розвантаження, відпочинок школяра.
- Обладнання: картки або серветки різних кольорів.
- Завдання: оберіть серветку певного кольору, сядьте зручніше, розслабтесь і дивіться протягом 5 хвилин на обраний колір.
- Час на виконання вправи: 5 хв.
- Графічна вправа «Малюємо себе»
- Мета: створювати умови для усвідомлення дітьми себе як індивідуальності; розвивати особисту емоційну сферу дитини.
- Обладнання: кольорові олівці, фломастери, папір.
- Завдання. Намалюйте кольоровими олівцями себе зараз і себе в минулому.
- Рекомендації педагогу: обговоріть з дітьми деталі малюнка; у чому вони розрізняються; з’ясуйте, що дитині подобається і що не подобається в собі, що їй хотілося б змінити.
- Графічна вправа «Мої друзі»
- Мета: діагностування та з’ясування проблем у міжособистісних стосунках дитини.
- Обладнання: кольорові олівці, фломастери, папір.
- Завдання. Намалюйте кольоровими олівцями своїх друзів. Можна намалювати їх як людей, а можна у вигляді тварин, птахів, квітів, дерев тощо.
- Рекомендації педагогу: після малювання потрібно обговорити малюнок з дитиною, запитавши її, хто тут намальований, чому вона намалювала саме цих дітей? Чому намалювала їх в певному образі?
- Вправа «Фантазія»
- Мета: підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів; розвиток творчої уяви та фантазії.
- Обладнання: кольорові полотна розміром 1,5м на 1,5м., червона квітка.
- Хід вправи. Учні сідають біля тканини потрібного кольору і уявляють, що вони, наприклад, на березі моря чи річки або, тримаючи в руці червону квітку, вони уявляють себе нею. Діти розповідають про свої відчуття.
- Вправа «Кольоровий день»
- Мета: підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів; розвиток творчої уяви та фантазії.
- Обладнання:різнокольорові предмети (іграшки, тканини, нитки тощо), олівці, фломастери, фарби, папір.
- Хід вправи.
- Діти разом з педагогом обирають певний колір, і йому присвячується день: з кольором знайомляться, розглядають, грають, малюють, створюють фантастичні оповідання, ігри, споруди тощо.
- Реабілітаційні можливості кольору
- Фахівці рекомендують використовувати колір по-різному, тобто "опромінювати" або "купатися" з ним, "одягатися", «візуалізувати», "вдихати" чи ме-дитувати з ним. Можна застосовувати "кольоровий пляж", експериментувати, грати з кольором (розфарбувати себе вигаданим пензликом). Можна використовувати кольорові тканини, прикладаючи їх до тіла.
- Зелений колір. Частіше використовується зелений колір. Це єдиний колір, яким можна опромінюватися безмежно. Кольоротерапію корисно поєднувати з повторенням формул самонавіювання, наприклад: "Я дивлюсь на зелений колір. Це колір природи. Він проходить крізь мою шкіру, доходячи до мого серця. Я насичуюся ним. Я буду здоровим та розумним, буду спокійно приймати незнайоме, гарно вчитися, пізнавати все нове, сміливо долати перешкоди".
- Жовтий колір. Під час дихальних вправ "пропускають" промені жовтого кольору через шлунок, очищуючи його.
- Синій колір – знімає напруження, допомагає при застудах, лікує очі, вуха, легені, ніс. Нежить лікується синім, синьо-фіолетовим або синьо-зеленим кольором, "обмальовуючи" голову вигаданим пензликом у синє забарвлення.
- Зелено-блакитний колір надає відчуття спокою, задоволення, безпеки.
- лікування кольором:
- Реабіталіційна вправа «Кольорова водичка»
- Мета: стимулювати позитивний настрій дитини; підбадьорити, підняти настрій та емоційний тонус дитини.
- Обладнання: прозора склянка з водою, кольорова серветка.
- Хід вправи
- Керівник наливає у прозору склянку воду, ставить її на кольорову серветку. Вода вбирає інформацію про колір (5 – 10 хв.). За цей час діти розповідають вірші про «кольорову водичку», тим самим додатково заряджають воду позитивною інформацією. Наприклад:
- Я люблю водичку жовту, що, як сонце, зігріває.
- Коли дощ надворі, мряка, ця вода нас звеселяє.
- Я пропоную дітям випити заряджену кольором воду за півгодини до прийому їжі.
- Реабіталіційна вправа «Веселковий тонік» (для групової роботи)
- Мета: підбадьорити, підняти настрій та емоційний тонус дитини.
- Хід вправи
- Керівник гуртка пропонує дітям зайняти зручне положення в кріслах і виконувати його команди.
- Влаштуйтесь якомога зручніше і зробіть глибокий вдих і видих.
- Уявіть собі світле блакитне небо з веселкою від краю до краю.
- Сконцентруйтесь на червоній лінії. Уявіть, як вона починає вібрувати, віддаляється від веселки і наближується до вас у вигляді червоної хмаринки. Коли ця хмаринка досягне вас, вона розсипиться на рубінові кристали, які торкаються вашої шкіри і перетворюються у краплі води. Вода просочується через шкір всередину і наповнює ваше тіло рубіновим кольором.
- Коли ви відчуєте, що тіло наситилося кольором, зайва волога вирветься назовні і швидко розсіється.
- Повторіть те ж саме з наступною та всіма іншими кольоровими лініями веселки. Зовсім не обов'язково відразу використовувати увесь кольоровий спектр, можна обмежитися декількома кольорами.
- Реабіталіційна вправа «Зоряне дихання»
- Мета: протидія болі будь-якого походження, тривозі, страху, поганого настрою.
- Хід вправи
- Керівник гуртка пропонує дітям виконувати його команди:
- Сядьте якомога зручніше, а краще – приляжте.
- Уявіть синє небо, засіяне зорями.
- Оберіть одну зірочку – вона тепер належить вам.
- Виберіть колір, необхідний для зцілення.
- Включіть зірочку, нехай вона засвітиться цим кольором. Кольоровий промінь широкий, він все довкола заповнює своїм сяйвом. Вдихніть на раз-два-три, уявляючи, що ви вдихаєте кольорове повітря. Повітря, проникаючи через ніс, заповнює усе ваше тіло. Спробуйте побачити та відчути це. Вдихайте носом.
- Затримайте дихання, порахувавши до трьох.
- Видихніть на раз-два-три.
- Ще двічі повторіть дихальний цикл.
- Отже, кольоротерапія – це дієвий метод психологічного впливу на дитину, який може використовуватися у роботі з молодшими школярами з діагностичною, педагогічною, профілактичною та лікувальною метою.
- Кожен колір випромінює енергію з певною частотою хвиль. Ця сама частота і може виявитися досить підступної для організму. Не вдаючись в подробиці, наведу дані про вплив кольорів на різні захворювання, які
- відомі альтернативної медицині та перевірені практикою.
- Червоний. Колір життєздатності, стійкості. Він покращує циркуляцію крові, підвищує вміст гемоглобіну і адреналіну. Позитивно впливає на творчі здібності, допомагає перемогти лінь, апатію, грипозний стан і навіть анемію.
- Оранжевий. Цей колір можна назвати містком між мозкової і фізичної енергією організму, який звільняє їх, сприяє швидкому засвоєнню нових ідей, перешкоджає розвитку захворювання мозку, допомагає знімати сексуальну напругу. Альтернативні медики використовують цей колір для лікування інфекційних захворювань, нирок, анемії, апатії та епілепсії, хронічної астми, бронхіту.
- Жовтий. Стимулює допитливість, прагнення пізнати невідоме, а також покращує травлення, роботу шлунка, кишечника і нирок.
- Корисний він при діабеті,шкірних захворюваннях і неврозах.
- Зелений. Його називають кольором рівноваги. Він допомагає розвитку розумових і фізичних здібностей, добре регулює кров'яний тиск, заспокоює нервову систему, використовується при лікуванні аритмії, невралгії, мігрені, безсоння, а також простудних захворювань і наривів
- Блакитний. Антисептичний колір. Освіжає, розслаблює організм, знижує сильне серцебиття, температуру, перешкоджає запальним процесам, допомагає від безсоння та істерії, використовується як терапевтичний засіб проти кровотечі, інфекцій, а також при захворюваннях горла і нежиті.
- Синій. Очищає кров, діючи як антисептик. Допомагає розслабитися, зняти нервову напругу, позитивно впливає на очі, носоглотку.
- Фіолетовий. Стимулює розвиток інтуїції. Використовується лікарями при лікуванні неврозів, безсоння, а також захворюванні шкірного покриву голови.
- До речі, "колірним методом" користуються психотерапевти і для визначення характеру пацієнта. Вони використовують тест Макса Люшера. Тест простий, і його може провести кожен, не виходячи з власної квартири.
- Розкладіть на столі паперові листочки червоного, блакитного, жовтого і зеленого кольорів. У будь-якому порядку. Швидко візьміть три найбільш сподобалися. Перший колір, вибраний вами, розкриє, якими б ви хотіли стати в майбутньому і що вас чекає попереду. Другий - це ваше сьогоднішній стан. А третій повідає про ваші минулі схильностях і вкаже на риси характеру, які вам самому не подобаються і від яких ви б хотіли позбутися. Отже,як що ви обрали:
- Червоний. Колір вогню і крові, енергії та еротизму. Значить, ви пристрасна натура, динамічна, сильна, впевнена і в собі і схильна до верховодству над іншими. Ваша енергія легко передається оточуючим. У негативному плані людям, які віддають перевагу червоний колір, властиві деспотизм, тиск на інших. Однак таким людям потрібно частіше бувати у кардіолога, оскільки вони схильні до серцевих захворювань. Варто звернути увагу і на те, що "червоні" частіше за інших стурбовані сексуальними проблемами. Ті ж, хто взагалі виключив цей колір, депресивні. У них не все в порядку з нервовою системою.
- Блакитний (синій). Це кольори ночі, спокою й інтимності. Вони говорять про романтичність натури, її чутливості, яка завжди шукає розуміння і ніжності. Люблячі блакитне намагаються зрозуміти оточуючих, допомогти їм, вони зазвичай ходять з опущеною головою і тримають себе так ніби сором'язливо. Типові захворювання пов'язані з нерегульованим і неправильним харчуванням.
- Жовтий. Колір сонця, що говорить про оптимізм, любвеобільності. "Жовті" люблять суспільство, хапаються відразу за кілька справ і часто не доводять їх до кінця. Вони найбільше схильні до захворювань дихальних шляхів. Ті, кому взагалі не подобається жовтий колір - невиправні песимісти із замкнутим характером.
- Зелений. Колір природи. Він вказує на стійкий, спокійний, вольовий характер, раціоналізм. Негативна сторона - дріб'язковість, страх перед ризиком, зайве стримування емоції. Постійний контроль над собою нерідко приводить "зелених" до захворювань кісток та м'язів, проблемам сексуального плану. Ті ж, хто не вибрав зелений колір взагалі, звичайно мстиві і схильні до порушення і зламу всіх правил і норм поведінки. Зцілення дарує колір
- Лікування кольором відоме людям з давніх часів. Сама природа подарувала цей ефективний і водночас простий метод оздоровлення. Правильно підібрані кольори гармонізують емоційний стан людини, підвищують працездатність, м’язовий тонус, гостроту слуху, позитивно впливають на апетит тощо.
- Цілюще випромінювання
- Незаперечним є той факт, що шлунок потребує збалансованого харчування, але ми не завжди замислюємось, що мозок в свою чергу реагує на кольори, які впливають на психофізичний і емоційний стан. Якщо в оточуючому середовищі відсутнійпевний колір, порушена їх природна гармонія, то це може негативно впливати на самопочуття людини, запустити механізм зародження багатьох хвороб. Навіть один і той самий колір в залежності від інтенсивності і тривалості може по-різному впливати на емоційний стан.
- Відомо, що кожен колір має своє випромінювання та довжину хвилі. Електромагнітні хвилі певної довжини несуть інформацію та впливають на органи людини. Вплив за допомогою кольорів та їх поєднання здійснюється через очі і шкіру. Експериментально встановлено, що у людини з зав’язаними очима частішає пульс, якщо її помістити в приміщення пофарбоване у вогненно-червоні кольори. Тиск нормалізується, якщо навколо різні відтінки жовтого кольору, а синій викликає уповільнення і навіть сонливість. За допомогою кольорів можна управляти людськими емоціями, які в свою чергу впливають на стан органів і систем організму. Саме цим і займається кольоротерапія. Методи, які застосовуються при такому лікуванні, дозволяють надавати допомогу людям, які страждають різноманітними захворюваннями. До того ж правильно проведене лікування цілком безпечне і не викликає залежності та алергічних реакцій.
- Сам собі терапевт
- Кольоротерапія, як і будь-який інший метод лікування потребує зваженого підходу. Головне не переборщити з застосуванням певних кольорів, що може викликати негативні реакції і тим самим зашкодити організму. Варто також порадитись із спеціалістом.
- Методів лікування за допомогою кольору досить багато. Один з найпростіших і досить приємних — використання кольорової лампи. Процедуру можна пройти в фізіотерапевтичному кабінеті або в кімнаті власного будинку. В спеціалізованих магазинах продаються штучні випромінювачі пофарбованого світла, але найпростіше взяти звичайні кольорові лампочки. Їх можна вкрутити у будь-яке джерело світла, що знаходиться під руками. Для проведення заняття кольоротерапією, що може тривати від 30 хвилин до декількох годин слід зручно сісти або лягти навпроти кольорової лампи. Приємна музика допоможе розслабитися. Під час сеансу слід відключиться від усіх проблем та налаштувати себе на позитивні думки. Розміститись потрібно так, щоб світло від лампи якомога більше вас освітлювало. Всі інші джерела мають бути вимкнені. Фахівці вважають, що сеанс варто починати і завершувати чистим білим світлом, але кольорова гамма може бути різною. Якщо є бажання привести в рівновагу енергетичну систему, то при завершені сеансу слід використовувати зелене світло. Варто пам’ятати, що перенасичення одним кольором може призвести до негативного ефекту.
- Інший метод передбачає використання кольорового аркушу паперу (20х40 см або 40х40 см). Слід зручно сісти та розмістити аркуш на відстані 1–1,5 м від очей. Сеанс триватиме 10–15 хвилин. Впродовж цього часу треба не напружуючи зору уважно дивитися на аркуш. Око фіксує колір, сигнал передається в центральну нервову систему, а далі до відповідного органу на який здійснюється вплив.
- Людям з розвиненою уявою та вмінням фантазувати варто використовувати наступний метод, який не потребує жодних допоміжних засобів. Варто лише уявити, що усе навкруги вас пофарбоване в потрібний колір. Його можна представляти і у вигляді знайомих зорових образів. Це може бути зелена трава, блакитне небо, блакитний сніг тощо. Кольорова медитація триває від 10 до 20 хвилин.
- Одним із видів арт-терапії є кольоротерапія, заснована на дії кольору на нервову систему дитини. Існує два напрямки кольоротерапії: безпосередній вплив на мозок людини та створення необхідного кольорового лікувального середовища.Колір пов’язаний із матеріальним через емоції. Кольоротерапія — це мова, що випливає з установленого ще античними вченими зв’язку між кольором, фарбою й емоціями, а також з відношення між почуттям і кольором.Багато спеціалістів вважає, що деякі хвороби обумовлені порушенням колірної гармонії організму людини: передозування або нестача кольорів, тому потрібна кольоротерапія, щоб відновити колірну гармонію організму.Терапію кольором використовують ще з давніх-давен з Древнього Єгипту, але розповсюдження принципів кольоротерапії набуло розмаху в кінці XIX століття. Було доведено: якщо середовище відзначається бідною кольоровою гамою, то виникають симптоми асенізації (недостатність кольору) та затримка інтелектуального розвитку в дітей. Тому потрібно збагачувати світ наших дітей різними яскравими кольорами, тому що загалом дітям подобається колір. Він раніше за інші засоби зображення стає в дитячих малюнках і змістовним (виражає зміст, переживання, відчуття), і естетичним (показник красивого). Для дитини кожен колір наповнений настроєм. Тому в малюнках колір використовується для позначення того, що подобається дитині, що вона вважає красивим, добрим. Відповідно, через кольори дитина виражає своє ставлення до навколишнього світу. Тому потрібно створювати умови для формування колористичної культури дошкільників в образотворчій діяльності, розвитку колірного сприйняття та активізації експериментально
-дослідницької діяльності дітей у колористичній творчості, навчати, як їх використовувати. Завдання, умови, засоби вирішення в кольоротерапії.1. Створення на заняттях атмосфери творчості, зацікавленості, невимушеності, експериментування, емоційного переживання, що сприяє колірному відкриттю у дітей. 2. Спрямованість на активізацію мислення як способу художнього освоєння дітьми кольору світу.3. Розвиток у дітей сенсорного сприйняття кольору.4. Розвиток колірного сприймання.5. Розкриття резервів дитини у кольорі та вміння винаходити способи колористичного рішення малюнка; створювати свої колірні комбінації, виражати себе через колір.6. Розвивати прагнення до пізнання кольору, краси фарб у природі, мистецтві, навколишньому світі.7. Викликати бажання досліджувати колір, експериментувати з ним, створювати цікаві колірні комбінації.І тому створюють цікаві програми, розробки вправ та занять, ігор та дослідів, в яких використовується кольоротерапія в поєднанні з нестандартними техніками роботи в образотворчому мистецтві.Символіка кольорів арт-терапіїКольори можуть впливати на дитину як позитивно, так і негативно. Сам колір, з однієї сторони, для дитини відповідає його природному втіленню (синій — вода, небо), а з іншого боку дає негатив (казка, де є герой з синьою бородою). Тому колір є об’єктивним втілення емоцій. І тому треба уважно слідкувати за поєднанням кольорів, щоб не нашкодити здоров’ю дитини. А дорослим самим потрібно знати і розуміти основні значення кольору та його вплив на кожну дитину.У теорії кольорознавства виділяють основні три кольори: синій, жовтий, червоний. При змішуванні цих кольорів виникають інші додаткові, які теж мають певний вплив на емоційний стан дитини.Оздоровлення кольоромКолір можна ввести в тіло через їжу, воду, дихання, шкіру — вона вбирає колір, якого не вистачає організму.Це відбувається таким чином:— 10 хвилин дивимось на колір;— знаходимось в кімнаті з таким кольором;— використовуємо лампи з таким же кольором;— оточуємо себе, по можливості, в побуті, на роботі цим кольором.Користуючись правильно кольоровою гамою, можна вилікуватися, покращити свій стан, змінити емоційний стан свого організму. Колір є основним фактором у будь-якій системі зцілення і він потрібний для душі, як повітря для тіла.Цікаве про колірКожен народ має свій, властивий йому, колір: німці — сірий, англійці — чорний, французи — світло-сірий, іспанці та італійці — світло-жовтий, слов’янські народи — червоний з відтінками та зелений.Голосні звуки нашої мови теж мають певні кольори: а — білий, е — жовтий, й — червоний, у — коричневий, о — сірий.Звуки музики теж зафарбовані в певний колір — від темного до білуватого.У 1910 році видатний композитор Скрябін створив кольоромузику (при звучанні ноти світиться певний колір). Фахівці, дослідивши творчість видатних музикантів, дійшли висновку, що музика має колірне забарвлення:— Твори Бетховена — синього кольору;— Мендельсона — світло-рожевого;— Шумана — зеленого;— Чайковського — блакитного;— Прокоф’єва — золотисто-коричневого.
Комментариев нет:
Отправить комментарий